Сказ - надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжкими ураженнями центральної нервової системи і завжди закінчується смертю. Згідно з оцінкою ВООЗ ця хвороба входить в п’ятірку антропозоонозів, що завдають найбільших соціальних та економічних збитків. Джерелом збудника сказу є хворі тварини, дикі тварини, безпритульні домашні тварини, та тварини які не щеплені проти сказу.
Для боротьби зі сказом необхідно :
- вплив на джерело збудника інфекції (відстріл червоної лисиці) та відлов бродячих тварин;
- вплив на сприйнятливих до даної інфекції (свійські собаки, коти, покусані люди та тварини);
- вплив на механізм передачі даної інфекції (своєчасно проводити знищення гризунів на полях району).
При сказі не можна однаковою мірою вплинути на всі ланки епізоотичного ланцюга. Багаторічний досвід боротьби з цією хворобою показує, що найбільш оптимальний шлях це дія на джерело збудника інфекції . Так здійснення системних заходів, спрямованих на джерело збудника інфекції (собак і котів), дозволяє зменшити випадки сказу. Для цього необхідно щоб кожен власник собак та котів, виконував правила утримання собак, котів та хижих тварин в населених пунктах, де чітко прописано, що власники собак, котів, хижих звірів зобов’язанні :
- щорічно реєструвати (перереєстровувати ) собак, котів, хижих звірів віком від двох місячного віку. Реєстрація тварин проходить в сільській, селищній раді, на території об’єднаної територіальної громади, та на державній установі ветеринарної медицини, де спеціаліст перевіряє чи тварина яка ввозиться на територію населеного пункту щеплена чи ні проти сказу ( в разі якщо ні то щеплює) . Якщо собаки, коти знаходяться на підприємствах такі тварини реєструються в державній установі ветеринарної медицини згідно територіального розташування;
- перевезення тварин (собак, котів) в інші населені пункти дозволяється при наявності у власника реєстраційного посвідчення, ветеринарної довідки або ветеринарного свідоцтва (Ф№1) з відміткою щодо імунізації тварини;
- новопридбані тварини повинні реєструватися в 5-денний термін в вищевказаних установах;
- власнику тварини необхідно щороку доставляти собак ,котів, хижих звірів у ветеринарну установу для огляду та для щеплення тварин проти сказу. Вакцинація тварин необхідно робити щорічно всім домашнім улюбленцям, починаючи з місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною, оплатити необхідно лише витратні матеріали (шприц тощо).
Але на превеликий жаль власники тварин не добросовісно відносяться до виконання своїх обов’язків щодо утримання тварин, а саме не своєчасно доставляють своїх тваринок на щеплення в державні установи ветеринарної медицини проти сказу. Відмовляються їх щеплювати навіть тоді коли спеціалісти державної служби ветеринарної медицини приходять до них додому.
За порушення правил утримання собак і котів до громадян, які порушують дані правила будуть притягуватись до адміністративної відповідальності згідно чинного законодавства.
С.Лум’яник, В.Васілова
Олександрійське районне управління Головного
Управління Держпродспоживслужби в
Кіровоградській області.
|