Останнім часом захворювання на нодулярний дерматит ВРХ, яке раніше було характерне для країн Африки, набуло широкого поширення в Європі і існує ризик занесення вірусу нодулярного дерматиту на територію України.
-
вузликовий дерматит великої рогатої худоби – це хвороба яка вражає велику рогату худобу будь якого віку (також можуть хворіти вівці, кози та дикі жуйні тварини) і характеризується лихоманкою, пригніченням, утворенням на шкірі вузликів і набряків, збільшенням лімфатичних вузлів, а також утворенням вузликів на слизових оболонках, виділеннями з носової порожнини і очей, набряками на кінцівках та кульганням. Продуктивність корів падає в рази, бугаї можуть ставати стерильними, інфіковані тільні корови абортують або народжують телят, уражених НД. Люди ЗВД не хворіють.
Вірус передається при укусах комах-переносників (комарі, мухи, кліщі тощо), занесених із зараженої зони (території) вітром або в транспортних засобах та через контаміновані ін'єкційнї голки. Занесення контамінованих (заражених) переносників відбувається в теплу пору року, коли цьому сприяють умови (температура, волога тощо). Збудник захворювання може також поширюватися через забруднені корми, воду, обладнання та інвентар. Діагноз встановлюється за результатами лабораторних досліджень (зразків крові і тканини ушкодженої шкіри).
Лікування заразного вузликового дерматиту ВРХ не розроблено.
Для недопущення занесення і розповсюдження хвороби необхідно чітко дотримуватись Інструкції щодо профілактики та боротьби із заразним вузликовим дерматитом великої рогатої худоби.
Тварин слід купувати лише з благополучних районів. Для уникнення поширення вірусу на територію району заборонено ввоз тварин та продукції з них з неблагополучних країн, де зафіксовані випадки захворювання. Станом на сьогодні така заборона діє для 16 країн: Албанії, Вірменії, Болгарії, Бурунді, Македонії, Греції, Іраку, Казахстану, Кувейту, Чорногорії, Мозамбіку, Намібії, Російської Федерації, Саудівської Аравії, Сербії, Туреччини.
У разі виявлення хворих або підозрілих у зараженні тварин на ЗВД ізолюють, уточнюють діагноз лабораторними методами. У період знаходження хворих в ізоляторі запобігають проникненню до них колючих комах. Комплексні оздоровчі заходи включають також суворе карантинування неблагополучних стад, вакцинацію здорових тварин, проведення дезінсекції, поточної та заключної дезінфекції всіх місць і предметів, що були в контакті з хворими. Також необхідно припинити випасання тварин в період масової активності кровосисних комах.
У разі виникнення цього захворювання на території району будуть проводиться жорсткі заходи із карантинуванням вогнища інфекції (проводять стемпінг -аут – забій і знищення худоби) та посилюють ветеринарно-санітарний нагляд у зоні можливого занесення збудника.
Щоб уберегти своє господарство і уникнути великих економічних збитків необхідно регулярно проводити клінічний огляд всіх тварин.
При будь-яку підозру на захворювання слід негайно сповістити лікаря ветеринарної медицини, який обслуговує дану місцевість.
Начальник Олександрійського районного
управління ГУ ДПСС в Кіровоградській області
С.Лум’яник