28000, м.Олександрія, вул.Користівське шосе, 2
Тел: 7-86-00, Факс: 4-06-03, e-mail: stanislav_kg@ukr.net
Головна » 2019 » Листопад » 05

          Під час проведених моніторингових досліджень мишовидних гризунів лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» відловлених на території Олександрійського району. В одному зі зразків було виявлено збудник ієрсиніозу (Yersinia pseudotuberculosis), що відносить до особливо – небезпечних інфекцій, та декілька років не реєструвався на території нашого району.

Тож, що варто знати про збудника псевдотуберкульозу!

Ієрсиніоз – це захворювання тварин і людей, що характеризується ураженням паренхіматозних органів, шлунково-кишкового тракту, репродуктивної системи, суглобів і очей. Yersinia pseudotuberculosis викликає ієрсиніоз з характерними ознаками туберкульозу, тому цю форму захворювання називають псевдотуберкульозом.

Псевотуберкулез відносять до зоонозних інфекцій з природною осередковістю. При псевдотуберкульозі основним джерелом інфекції для людини є синантропні та дикі гризуни. Найчастіше спалахи хвороби реєструють пізньої зими і на початку весни, подеколи восени і взимку, коли є міграція синантропних гризунів на ферми і тваринницькі комплекси.

Механізм передачі фекально – оральний: вживання забруднених збудниками продуктів (овочі, фрукти, молоко, м'ясо тощо), що не пройшло термічну обробку, особливо після тривалого зберігання в холодильнику чи підвалі, води з зараженого джерела (річки, ставки).

Інкубаційний період 7-10 днів. Захворювання починається гостро, вже в перші години температура підвищується до 38-39С0. Збудник потрапляє в організм через стравохід і дуже швидко через лімфатичне та кровоносне русло розповсюджується організмом та спричиняє одночасне ураження багатьох паренхіматозних органів у вигляді гнійно-некротичного запалення. Симптоми захворювання схожі на грип та скарлатину. Тож, ефективність лікування залежить від своєчасно встановленого вірного діагнозу, тому головним є вчасно звернутись за допомогою до лікаря.

Пам’ятайте специфічної профілактики (щеплення) від даного захворювання не існує.

Основу профілактики псевдотуберкульозу складають цілеспрямовані санітарно-гігієнічні заходи, а саме:

  • для пиття та приготування їжі використовувати воду тільки з перевіреного джерела водопостачання;
  • дотримуватись правил зберігання продуктів (в недоступному для гризунів місці) та технологій їх приготування;
  • постійно контролювати зберігання та вивезення побутового сміття і харчових відходів для запобігання розмноження мишей та щурів;
  • постійно дотримуватись правил особистої гігієни, особливо при догляді за тваринами та польових роботах;
  • вчасно проводити дератизаційні заходи в підсобних приміщеннях.

 

Бережіть себе та своє здоров’я!

 

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного

законодавства Олександрійського районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

 

 

 

Категорія: Новини ветеринарної служби | Переглядів: 186 | Додав: stanislav4450 | Дата: 05.11.2019

         Останнім часом, під час проведення моніторингових досліджень циркуляції збудників особливо небезпечних інфекцій у об’єктах довкілля та у дикій фауні, все частіше реєструються позитивні результати в дикій фауні.

Так, за результатами досліджень, проведених лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України», у жовтні цього року збудник туляремії, був виділений у мишовидних гризунах, відловлених на території Приютівської громади Олександрійського району.

Туляремія (мала чума) – гостра інфекційна хвороба тварин і людини, яка характеризується ураженням лімфатичної системи, шкіри, селезінки. Характеризується утворенням множинних гранулематозно-некротичних вогнищ у різних органах, лихоманкою і загальною інтоксикацією.

Основне джерело інфекції для людини – гризуни (ондатри, щурі, миші, ховрахи, зайці). Серед тварин туляремія, передається трансмісивно (через покуси комарами, кліщами), а також аліментарним шляхом (через забруднений корм і воду, при поїданні трупів).

Збудник є в крові хворих тварин та виділяється з їх сечею і потрапляє в організм людини через мікротравми шкіри та шлунковий тракт. Інфікування людини проходить при безпосередньому контакті з хворими тваринами, можливе інфікування домашніми тваринами (обробка шкірок), або через заражену воду та харчові продукти. Від людини до людини хвороба не передається.

Інкубаційний період 3-7 днів. Початок хвороби гострий: підвищення температури тіла до +38-390С, головний біль, загальна слабкість, зниження апетиту. Без лікування хвороба триває довго, характерні і найбільш виражені симптоми – збільшення розмірів (запалення) лімфовузлів та еритеми, які переходять в виразки (язви) шкіри. Тривалий і важкий перебіг хвороби та повільне одужання (ефективність лікування залежить від своєчасно встановленого діагнозу) та можлива подальша інвалідність роблять це захворювання особливо небезпечним.

Після перенесеного захворювання виробляється довічний імунітет.

Певний час для профілактики туляремії у людини використовувалася жива туляремійна вакцина, яка на сьогодні відсутня на території України.

Тому, основним заходом боротьби з туляремією є вжиття неспецифічних профілактичних заходів, а саме:

§ забезпечити непроникність місць проживання, складських приміщень, джерел водопостачання(особливо індивідуальних криниць) для гризунів;

§ не вживати сиру воду з відкритих водоймищ та невідомих джерел;

§ проводити дератизацію приміщень, особливо у зерносховищах і складських приміщеннях;

§ при сільськогосподарських роботах (обмолоту зернових, заготівлі сіна тощо) обов’язково використовувати засоби захисту (для органів дихання, очей, тіла);

§ відповідно одягатись при відвідуванні лісу, риболовлі, полюванні чи просто відпочинку на природі;

§ в природних вогнищах туляремії необхідно планово та систематично знищувати гризунів (проводити суцільну дератизацію з подальшим збором трупів тварин).

Тож, як бачимо самі елементарні правила допоможуть захистити себе та свою родину від особливо небезпечної інфекції, що є поруч з нами.

Будьте обережні, бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких вам людей!

 

 

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного

законодавства Олександрійського районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

 

Категорія: Новини ветеринарної служби | Переглядів: 127 | Додав: stanislav4450 | Дата: 05.11.2019

Форма входу
Категорії розділу
Новини ветеринарної служби [270]
Пошук
Календар
«  Листопад 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Сайти
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0